MÜKELLEFLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 

MÜKELLEFLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

PDF

Yazdır

E-posta

Yazar AHMET GÜNDÜZ   

MÜKELLEFLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Alış ve satış faturaları düzgün takip edilmeli ve ofise eksiksiz teslim edilmelidir, özellikle  ay içerisinde parça parça da olsa bir firmadan alış veya bir firmaya satış toplamı 5000 TL’yi geçen faturalar BA-BS formu ile gelir idaresine bildirilmekte eksik bildirim veya düzeltme yapılması gerektiğinde 1.300-TL ceza kesilmektedir bu konuda hassas davranmanız sizleri bu cezalardan koruyacaktır.

 İlişkili kişi ve kurumlardan (Akrabalardan, abi, kardeş, eş, dayı oğlu, teyze çocuğu, damat, gelin, enişte, aynı ortaklı farklı şirket vs.) alınan veya o firmalara kesilen faturalarda özellikle alım veya satım yapılan tutarın piyasa rayicinde olmasına ve bu firmalar ile aranızdaki cari bakiyenin çok yükselmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 Kredi kartlı satışlara mutlaka belge düzenlenmelidir.

 Kira ödemeleri düzenli bir şekilde mal sahibinin banka hesabına yatırılmalı ve dekontu aylık evraklarınız ile birlikte ofisimize gönderilmelidir. (Uygulanmama cezası her yatmayan kira tutarı için 360,00-TL’dir.)

  Evrakların kayıtlarımıza düzgün intikal edebilmesi için evraklarınızı ay bittikten sonraki ilk beş gün içerisinde tarafımıza gönderilecek şekilde ayarlamanız var ise gelecek faturalarınız bu süre içerisinde takip ederek dosyaya koymanız gerekmektedir.

 Tarafımıza gönderilecek evraklar sadece faturalarınızdan ibaret olmayıp Tahsilat makbuzlarınız da düzgün bir şekilde gönderilmelidir (Tüm aldığınız ödeme ve çekler için tahsilat makbuzu düzenlemeyi ve tüm yaptığınız ödemeler için tahsilat makbuzu almayı ihmal etmeyiniz), Tüm resmi banka hesap ekstreleriniz tarafımıza yollanmalı kullandığınız kredi var ise ödeme planını da ofisimize gönderilmelidir.

 Yapacağınız tüm işlemleri yeni anlaşma, şube, depo, imalathane vs. açılışları gibi konuları mümkünse gerçekleştirmeden önce ofisimiz ile iletişime geçip bilgilendirdikten sonra yapmanız faydalı olacaktır.

 Ortakların şirkete para koymasında bir sıkıntı yoktur, Ortakların şirketten para almaları sakıncalıdır bu konuda hassas davranmak gerekmektedir.

  Şirket banka hesaplarından yapılan hareketler şirket ile alakalı belgeli işlemler olmalıdır, ortakların şahsi ödemeleri bu hesaplardan yapılmamalıdır.

 Şirket çeki sadece şirket ile alakalı faturalı işlemlerde kullanılmalıdır.

 Şirketinize almış olduğunuz faturalar işiniz ile bağdaşan gerçeğe uygun olmalıdır (Torna atölyesine kervan mobilyadan yatak odası takımı almak, çocuk bezi faturası alınması gibi olmamalı)

 Fatura düzenleme kurallarına uyulmalı İrsaliyeli faturalara mutlaka saat kısmı doldurulmalı, geriye dönük fatura kesilmemeli, fatura ciltleri yeni cilde geçilirken takip eden seri numarasından kullanılmalıdır.

 Stok kontrolü aylık, üç aylık periyotlar halinde takip edilmeli fazla veya eksik stok olmamalı.

 İşletmeye alınan veya satılan araçların satışı hemen verilmeli ofise evrakları gönderilmelidir.

   Yukarıda özetlediğimiz konulara dikkat etmenizi var ise eksiklerinizi tamamlamanızı rica, eder bu yazımızın tarafınıza tebliğ edilmiş sayılacağını hatırlatırız.

MALİYE—MUHASEBE   İLİŞKİSİ

 1-ŞİRKET ORTAKLARI   ŞİRKET  MÜDÜRLERİ YENİ T.T.K. YA GÖRE ŞİRKET HESABINDAN PARA ALIŞ VE VERİŞİ YAPAMIYACAKTIR.ŞİRKET ORTAKLARININ ORTAKLAR CARİ HESABINI KULLANMASI KANUN GEREĞİ YASAKTIR.BU İTİBARLA ŞİRKET ORTAKLARI ŞİRKET ADINA KENDİ NAM VE HESABINDAN ÖDEME YAPAMAZ , TAHSİLAT YAPAMAZ . ÖNEMLE DUYURULUR.

2-ŞİRKET ORTAKLARI   ŞİRKET  MÜDÜRLERİ ŞİRKET ADINA OLAN ÇEKLERİ KENDİ   ÖZEL İŞLERİ İÇİN   KULLANAMAZLAR .  HATIR  ÇEKİ  DİYE ADLANDIRILAN  DÜZENLEMELER YAPAMAZLAR.YAPANLAR  ÖZEL USULSÜZLÜK  CEZASI  VE  KULLANILAN BEDELİN  %  5 İ KADAR CEZALANDIRILIR .(AYRICA  GECİKME CEZALARI DA UYGULANIR.) 

3- ŞİRKET ORTAKLARI  ,  ŞİRKET  MÜDÜRLERİ  ŞİRKET KASASINDAN  KENDİ ŞAHSİ İHTİYAÇLARI İÇİN PARA ÇEKERLERSE  BU DURUM  BEYANA TABİ OLUP  %15 STOPAJA  TABİDİR.(KAR  DAĞITIMI OLARAK DEĞERLENDİRİLİR.)

 4- ŞİRKET ORTAKLARI   ŞİRKET  MÜDÜRLERİ  ŞİRKET HARCAMALARI İÇİN  ÇALIŞTIKLARI BANKALARINDAN  ŞİRKET ADINA  KREDİ KARTI TALEP ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

 DİKKAT… ŞİRKET ADINA ALDIKLARI KREDİ KARTLARINI DA ŞİRKET HARCAMALARINA KULLANMALARI KANUNİ ZORUNLULUKTUR. BU  KREDİ KARTI İLE  ŞAHSİ ÖDEMELERİNİ  YAPAMAZLAR. YAPANLAR  YUKARIDAKİ AÇIKLAMALARDAKİ ŞEKLİ İLE CEZALANDIRILIR.

5-YENİ  T.T. K.  KANUNUNA  GÖRE  ORTAKLAR CARİ HESABI KULLANILMAYACAĞINDAN  ŞİRKET ORTAKLARI  VE ŞİRKET MÜDÜRLERİNİN BUNA GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTERMELERİ ÖNEMLE  RİCA  OLUNUR. 

6-FİRMANIZDAKİ   ALIŞ VE  SATIŞ İŞLEMLERİNİZ   V.U.K   84 NOLU TEBLİĞE  UYGUN OLMAK ZORUNDADIR.

  

ALIŞ VEYA SATIŞIN FATURASI OLMALI

ALIŞ VEYA SATIŞIN İRSALİYESİ DÜZENLENMİŞ OLMALI

ALIŞ VEYA SATIŞIN ÖDEMESİ BANKA KANALI İLE YAPILMALI

ALIŞ VEYA SATIŞIN TESLİMİNİN İSPATI İÇİN TAŞIMA VEYA KARGO FATURASI GEREKMEKTEDİR.

 NOT : BU 4 ŞART HER ALIŞ VE SATIŞTA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ YASAL ZORUNLULUKTUR.

 FİRMANIZA AİT İŞYERİ KİRALARINI BANKAYA YATIRMANIZ KANUN GEREĞİDİR. AÇIKTAN VEYA NAKİT ÖDEME YAPMAYINIZ.

 SAYIN MÜKELLEFLERİMİZ SSK, KDV, MUHTASAR, GEÇİCİ VERGİ TAHAKKUKLARINI SON ÖDEME GÜNÜNDEN ÖNCE TARAFINIZA FAXLANARAK BİLGİLENDİRİLMEKTESİNİZ EN YAKIN BANKAYA TALİMAT VEREREK SÖZ KONUSU TAHAKKUKLARI ÖDETEBİLİRSİNİZ.

 DÖNEM  YILI ÇALIŞMALARINA ESAS OLMAK ÜZERE MUHASEBE KAYITLARINIZIN VE EVRAKLARINIZIN OTO KONTROLÜNÜ DAHA SAĞLIKLI KONTROL EDEBİLMEMİZ AÇISINDAN AŞAĞIDAKİ HUSUSLAR HAKKINDA MUHASEBE DEPARTMANINA BİLGİ VERİLMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 HER AYIN İÇERİĞİNE MÜŞTERİLERİNİZDEN ALDIĞINIZ ÇEK DÖKÜMLERİNİ,

 HER AYIN İÇERİĞİNDE ALIŞ YAPTIĞINIZ FİRMALARA KESTİĞİNİZ KENDİ FİRMANIZIN ÇEKLERİNİN DÖKÜMLERİNİ (KAÇ ADET BANKA ÇEKİ VARSA)

 MÜŞTERİDEN ALIP CİRO ETTİĞİNİZ ÇEK DÖKÜMLERİNİZİ EXEL ORTAMINDA DÖKÜM OLARAK SUNMANIZI,

 KAÇ BANKA İLE ÇALIŞIYORSANIZ HER BANKANIN AYLIK BANKA DÖKÜMLERİNİ,

 HER TÜRLÜ KREDİ KULLANIMLARINIZI AYLIK OLARAK BİLDİRİMLERİNİ TARAFIMIZA YAPINIZ. (BANKADAN ALINAN ÖDEME PLANI İLE BİRLİKTE)

 İŞ BU AÇIKLAMALAR MÜKELLEFLERİMİZİN YUKARIDAKİ BİLGİLERİN İHLALİ SONUCU MEYDANA GELEBİLECEK CEZALARLA KARŞILAŞMAMALARI İÇİN , BİLGİLENDİRME AMAÇLI  DÜZENLENMİŞTİR.

 MUHASEBEYE GEÇ İNTİKAL EDEN GEÇMİŞ TARİHLİ ALIŞ VE SATIŞ FATURALARININ DÜZELTME BEYANI İLE KAYITLARA ALINMASI V.U.K. GEREĞİ CEZAİ TARHİYATA NEDEN OLMAKTADIR. BU İTİBARLA MÜŞTERİLERİMİZİN ALIŞ VE SATIŞ FATURALARINI SÜRESİNDE İBRAZ ETMELERİ ÖNEMLE DUYURULUR.(V.U.K. GÖRE CEZA 1300,00-TL DİR.)

HER  AY  SONU   MUHASEBEYE  VERMENİZ GEREKEN  EVRAK  LİSTESİ

1-ALIŞ VE  SATIŞ  VE  GİDER  FATURALARINIZ( İRSALİYE VE VARSA  TAŞIMA  FATURALARI, KARGOLARI)

2-ALIŞ VE  GİDER FATURALARINIZIN   ÖDEME MAKBUZLARI(ÖDEMELER ÇEK  VEYA  SENET İLE  YAPILDIYSA   ÇEK  SENET  FOTOKOPİLERİ  İLGİLİ FATURAYA  İLİŞTİRİNİZ)

3-SATIŞ  FATURALARINIZIN TAHSİLATLARI İLE İLGİLİ TAHSİLAT MAKBUZLARI (TAHSİLATLARI   ÇEK  VEYA  SENET İLE  YAPTIYSANIZ   ÇEK  SENET  FOTOKOPİLERİ  İLGİLİ FATURAYA  İLİŞTİRİNİZ)

4-ŞİRKETİNİZE  AİT ÇALIŞTIĞINIZ  HER BANKANIN  BANKA  CÜZDANI  FOTOKOPİSİ (BANKA CÜZDANI FOTOKOPİSİNE  AÇIKLAMALAR MANUEL OLARAK ANLAŞILIR ŞEKİLDE YAZILACAK)

5-ŞİRKETİNİZE AİT KESTİĞİNİZ ÇEKLER VE/VEYA SENETLERİN  LİSTESİ

6-MÜŞTERİLERİNİZDEN ALDIĞINIZ  ÇEKLER VE/VEYA SENETLERİN  LİSTESİ

7- ŞİRKETİNİZE  AİT  ALDIĞINIZ  KREDİLERİN  TAKSİT DÖKÜMLERİ  (HER KREDİ İÇİN  AYRI AYRI  TAKSİT DÖKÜMÜ  ALINACAK)

8- ŞİRKETİNİZE  AİT  ALDIĞINIZ   LİESİNG   ALIŞLARININ  TAKSİT DÖKÜMLERİ  (HER LİSİNG KREDİSİ  İÇİN  AYRI AYRI  TAKSİT DÖKÜMÜ  ALINACAK)

9-VARSA  PARAKENDE SATIŞI YAZAR KASA FİŞLERİNİZ

10-VARSA KREDİ KARTI SATIŞLARI SLİP DÖKÜMLERİNİZ.

11- VARSA  GİDER  PUSULASI İLE  ALIŞLARINIZ.

12-İPTAL FATURALARINI LİSTELEYİP ONAYLAYINIZ.

13-FİRMANIN CARİ HESAPLARININ TEYİDİNİN ONAYLANMASI

14-SÜPHELİ ALACAK KARŞILIĞI HESABINA KARŞILIK OLMAK ÜZERE O AYLA İLGİLİ ALACKLAR İÇİN DAVA AÇILIP AÇILMADIĞININ TEYİDİ

16-İADE FATURALARININ ÜZERİNE  KURŞUN KALEMLE İADE OLDUĞUNU BEYAN EDİNİZ.( İADE OLUP İADE OLDUĞU BEYAN EDİLMEYEN FATURALARIN ALIŞ VEYA SATIŞ OLARAK KAYIT ALTINA ALINMASININ SORUMLULUĞU  FİRMA  SAHİBİNE  AİTTİR.

17-PERSONEL İŞE GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI İLE İLGİLİ FİRMA YETKİLİSİNİN YAZILI BİLDİRİM YAPMASI  GEREKMEKTEDİR. YAZILI BİLDİRİM YAPILMAYAN PERSONEL GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI MUHASEBECE YAPILMAYACAKTIR.

YUKARIDAKİ LİSTEDEKİ EVRAKLARIN EKSİK, HATALI VERİLMESİNDEN KAYNAKLANABİLECEK YASAL SORUMLULUKLAR  FİRMA SAHİBİNE  AİTTİR 

HER  AY  SONU  MUHASEBE  TARAFINDAN MÜŞTERİLERİMİZE   VERMEMİZ  GEREKEN  EVRAK LİSTESİ

1-    ÖNCEKİ  AYIN  AYLIK   KDV  1,  BEYANNAME  SURETLERİ  VE  TAHAKKUKLARI

2-    VARSA   ÖNCEKİ  AYIN  AYLIK   KDV 2,  BEYANNAME  SURETLERİ VE TAHAKKUKLARI

3-    ÖNCEKİ  AYIN  AYLIK  MUHTASAR (AYLIK VEYA ÜÇ  AYLIK)  BEYANNAME SURETLERİ VE  TAHAKKUKLARI

4-    ÖNCEKİ  AYIN  AYLIK   SGK,  BİLDİRİMİ VE  TAHAKKUKLARI

5-    ÖNCEKİ  AYIN  ÜCRET  BORDROSU

6-    ÖNCEKİ  AYIN  ÜCRET  PUSULALARI

7-    ÖNCEKİ DÖNEME AİT GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ SURETİ VE TAHAKKUKU

8-    ÖNCEKİ  AYIN   AYLIK  MİZANI

FİRMA  SAHİBİ    VEYA  FİRMA SAHİBİNİN YETKİLİ KILDIĞI KİŞİ ÖNCEKİ AYIN  AYLIK MİZANINI  ONAYLAYARAK PARAF VEYA İMZALADIĞINDA  LİSTEDEKİ EVRAKLARI GÖRDÜĞÜNÜ O AYKİ  BÜTÜN TAHAKKUKLARINI ALDIĞINI  FİRMASI İLE İLGİLİ AYLIK İŞLEMLERİN YAPILDIĞINI  BİLDİĞİNİ TEYİT ETMİŞ ANLAMINA  GELMEKTE OLDUĞUNU  KABUL ETMEKTEDİR.

NOT--------  FİRMA  KENDİSİNE VERİLEN TAHAKKUKLARI VE ÖDEME MAKBUZLARINI MUHAFAZA ETMEKLE SORUMLUDUR.

MUHASEBE TARAFINDAN , FİRMADAN  MUHASEBE ÜCRETİ DIŞINDA HİÇ BİR NAM VE AD  ALTINA (KDV, MUHTASAR, GEÇİCİ VERGİ, SSK ÖDEMELERİ ADI ALTINDA )PARA TAHSİLATI YAPILMAZ FİRMA ADINA  ÖDEME YAPILMAZ

 SGK—MUHASEBE   İLİŞKİSİ  

1-ÇALIŞTIRDIĞINIZ   HER  PERSONEL   SGK  KAPSAMINDA   OLMASI YASAL ZORUNLULUKTUR. 

2-PERSONEL  İŞE ALINMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ  EVRAKLARI PERSONELDEN  TEDARİK  ETMELİDİR.BU EVRAKLARLA  HER  PERSONELE ÖZLÜK   DOSYASI    HAZIRLANMALIDIR.  

ELEMANLARINIZLA İLGİLİ  ÖZLÜK DOSYALARINI MUTLAKA HAZIRLATINIZ.

İŞÇİ ÖZLÜK DOSYASINDA BULUNMASI GEREKLİ BELGELER

PERSONELİN GETİRMESİ GEREKEN EVRAKLAR

1

İşçi kimlik bilgileri, Nüfus Cüzdanı Sureti

2

İkametgâh İlmühaberi

3

Mezun olduğu okul diploma fotokopisi

4

Referansları ve CV' si

5

Sağlık Raporu

6

Kan Grubunu Gösterir Belge

7

Adli sicil kaydı

8

Askerlik Durumunu Gösterir Belgeler

9

2 adet vesikalık Fotoğraf

İŞVERENİN HAZIRLAMASI GEREKEN EVRAKLAR

1

Eleman İstek Formu

2

İşe Başvuru Formu

3

Belirsiz Süreli Hizmet Sözleşmesi

4

İşe Giriş Muayene Formu

5

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi 4/1 a (matbu)

6

SGK Sigortalı Bildirim Belgesi (matbu)

7

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi 4/1 a (matbu)

8

Aile Durum Bildirimi Formu

9

Çalışma Koşulları Değişikliğini Bildirir Dilekçe

10

İbraname

11

Ücretsiz İzinler ve Yıllık Ücretli İzin İle İlgili Dilekçe

12

Yıllık Ücretli İzin Cetveli

13

Hizmet Sözleşmesinin Sona Ermesine İlişkin Düzenlenen Tutanaklar

14

Doğum Yapan Kadının 6 aylık ücretsiz izin talep dilekçesi

15

Doğum Yapan Kadının Emzirme izin talep dilekçesi

16

İş Kazalarında Yapılması Gereken İdari İşlemler ve İş Kazası Bildirimi SGK

17

İşe Gelmeyen İşçinin En Son Adresine Gönderilecek Noter Tebligatı İhtarname

18

Daha evvel İşten Çıkarılan İşçinin Tekrar İşe Alınma Daveti

4-HER SSK LI ELEMANA ÖNCELİKLE BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ DÜZENLEMEK YASAL ZORUNLULUKTUR. - UYGULAMADA----ÖZELLİKLE EMEK GÜCÜ PAZARLAYAN (GÜVENLİK FİRMALARI,TEMİZLİK FİRMALARI)FİRMALARI BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ DÜZENLEMEKTEDİRLER. ANCAK BU TİP FİRMALARIN  ELEMANLARI İLE BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ DÜZENLERKEN  İHALE ŞARTNAMESİNDEKİ SÜREYİ DİKKATE ALMALARI GEREKMEKTEDİR.

AYNI İHALENİN TEKRAR KAZANILMASI VEYA İHALE SÜRELERİNİN UZATILMASI DURUMUNDA AYNI ELEMANLARA YAPACAĞI SSK GİRİŞLERİ BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ YAPMIŞ OLMASINI GEREKLİ KILMAKTADIR.BU TİP FİRMALARIN BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞMAMASI İÇİN ELEMANLARINI İŞE ALIRKEN BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMELERİ YAPMALARI ÖNERİLİR.

ELMANLARINIZLA İLGİLİ  İŞ SÖZLEŞMELERİNİZİ YAPINIZ.

5- ON KİŞİDEN FAZLA SSK LI  ELEMAN ÇALIŞTIRAN FİRMA SAHİPLERİ ; SSK LI OLAN ELEMANLARININ MAAŞLARINI  HERHANGİ BİR BANKA ARACILIĞI İLE ÖDEMESİ YASAL ZORUNLULUKTUR. ELDEN  ÜCRET ÖDEMEK , MAKBUZ KARŞILIĞI ÖDEMEK KESİNLİKLE YASAKTIR. BU DURUMA UYMAYAN FİRMA SAHİPLERİ ÇALIŞTIRDIKLARI HER ELEMAN VE HER AY İÇİN AYRI AYRI PARASAL CEZAYA ÇARPTIRILIRLAR

                 ELMANLARINIZLA İLGİLİ  BANKADAN HESAP AÇTIRINIZ MAAŞLARINI BANKADAN ÖDEYİNİZ.ELDEN ÖDEME YAPMAYINIZ.

6-HER SSK LI  ÇALIŞAN ELEMANIMIZIN ÜCRETLERİ BANKA  ARACILIĞI İLE ÖDENSE DAHİ HER AY İÇİN ÜCRET BORDROSU,  VE ÜCRET PUSULASI AYRI AYRI  İMZALATILMASI YASAL ZORUNLULUKTUR.PERSONELİN AYLIK ÜCRETİ Nİ ÖDEME SÜRESİ TAKİP EDEN AYIN 20. GÜNÜDÜR.

           ELMANLARINIZLA İLGİLİ  ÜCRET  BORDROSU  VE ÜCRET PUSULALARINI AYRI AYRI İMZALATINIZ.

 6-FİRMANIZDA ÇALIŞAN PERSONELLERİN İŞTEN ÇIKIŞ VE GİRİŞ İŞLEMLERİ ŞİRKET YETKİLİSİNİN FAX TALİMATI İLE YAPILMAKTADIR. FAX TALİMATI GELMEYEN ELEMAN İLE İLGİLİ GİRİŞ YA DA ÇIKIŞ İŞLEMİ YAPILMAYACAKTIR. BU KONUDA TALİMAT YAZISI GÖNDERME KONUSUNDA ÖZEN GÖSTERMENİZ RİCA OLUNUR.

7-İŞVERENLERİN DİKKATİNE KENDİLERİNE AİT BAĞKUR PRİMLERİ KENDİ YANLARINDA ÇALIŞAN SSK’LI ELEMANLARINDAN EN YÜKSEK ÜCRETİ ALAN ELEMANINKİ GİBİ AYNI PRİMİ ÖDEMEK ZORUNDADIR. BU İTİBARLA YANLARINIZDA ÇALIŞAN SSK’LI ELEMANINIZIN EN YÜKSEK MAAŞI KAÇ LİRA İSE SİZİN KENDİ ÖDEYECEĞİNİZ BAĞKUR PRİMİ DE BU ÜCRET ESAS ALINACAKTIR. 

8-HER AY BAĞKUR PRİMLERİNİZİ SÜRESİNDE YATIRMAYI UNUTMAYINIZ.

9- SSK’LI ÇALIŞAN ELEMANLARIMIZ YILLIK SENELİK İZİNLERİNİ KULLANMADAN ÖNCE  İŞVERENDEN İZNE ÇIKMAK İSTEDİĞİNİ BEYAN EDEN YAZI DÜZENLEYİP ……… TARİHLER ARASINDA YILLIK İZNE ÇIKMAK İSTİYORUM. GEREĞİNİ ARZ EDERİM ŞEKLİNDE BİR YAZI İLE İZİN ALMALI İŞVEREN BU YAZIYA GÖRE YILLIK İZNİ KULLANDIRMALIDIR.                                

                                YILLIK İZİN SÜRELERİ

ÇALIŞMA SÜRESİ  01-05 YIL ARASI  OLAN  PERSONEL     ----------------14 GÜN İZİN KULLANIR

ÇALIŞMA SÜRESİ  05-10 YILLARI ARASI  OLAN  PERSONEL ------------ 20 GÜN  İZİN KULLANIR

ÇALIŞMA SÜRESİ  15 YILIN YUKARISI  OLAN  PERSONEL --------------- 26 GÜN  İZİN KULLANIR

ÖNEMLİ NOT:    İZNE GİDEN PERSONEL ŞEHİRLER ARASI GİTTİĞİNİ BELGELEMEK KAYDIYLA  YOL İZNİ  OLARAK  ÜCRETSİZ 4 GÜN İZİN ALABİLİR.

ÖNEMLİ NOT:    İZNE GİDEN PERSONEL  18 YAŞ VE ALTI   VEYA   50 YAŞ VE YUKARI YAŞTA  İSE  EN AZ 20 GÜN ÜCRETLİ İZİN KULLANMALIDIR.

ÖNEMLİ NOT:  İZNE GİDEN PERSONEL  BİR DEFASINDA EN AZ   10 GÜN İZİN KULLAMASI GEREKMEKTEDİR.

10-SGK  LI ELEMANLARINIZIN  İZİN  BELGELERİNİ  İMZALATTIRINIZ.

11-SSK’LI ÇALIŞAN ELEMANLARIMIZ MAZERETSİZ İŞE GELMEDİĞİ GÜN İLE İLGİLİ İŞE GELDİĞİ SONRAKİ GÜN MAZERETİNİ BELİRTEN YAZIYI İŞVEREN’E İBRAZ ETMEK ZORUNDADIR.

12- SSK’LI ÇALIŞAN ELEMANLAR MAZERETSİZ OLARAK 3 GÜN ARDI ARDINA İŞE GEMLEMEZLİK YAPARSA İŞ AKDİNİN TAZMİNATSIZ FESHİNE SEBEP OLURLAR. BU DURUMDA İŞ VEREN 3 GÜN ARDI ARDINA  İŞE GELMEYEN ELEMAN HAKKINDA 2 ŞAHİT ELEMAN İMZASI İLE İŞE GELMEYEN ELEMAN HAKKINDA TUTANAK DÜZENLER. 3 GÜN ARDI ARDINA DÜZENLENEN TUTANAK SONUNDA 4. GÜN NOTER ARACILIĞI İLE GELMEYEN ELEMANA İŞ AKDİNİN YA FESİH OLDUĞU YA DA İŞE GERİ DÖNMESİ İÇİN İHTAR GÖNDERİLİR. BU İHTARIN ÇALIŞMAYAN ELEMANIN MEVCUT ADRESİNE TEBLİGAT YAPILMASI SONUCU İŞE GELMEYEN ELEMAN TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKARILABİLİR.

İŞ AKDİNİN FESHİ

A-   TAZMİNATLI

SSK LI ÇALIŞAN ELEMANIN ÇALIŞMA SÜRESİ İÇİNDE;

-         EVLENİR VEYA EVLENMESİNDEN SONRA Kİ  1 YIL İÇİNDE İŞTEN KENDİ İSTEĞİ İLE AYRILIRSA

-         EMEKLİLİK (HİZMET YILI PİRİM GÜNÜ DOLMASINA RAĞMEN YAŞI BEKLEYENLER DAHİL)

-         ÖLÜM HALİNDE

-         ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN KENDİ İSTEĞİ İLE AYRILIRSA

-         İŞVEREN TARAFINDAN NEDENSİZ İŞTEN ÇIKARILMASI HALİNDE

İŞÇİNİN BU KOŞULLARDA İŞTEN AYRILMA TALEBİNDE İHBAR ÖNELİ ARANMAZ, KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI HAKKI VARDIR.

          BİLDİRİM ÖNELLERİ

ÇALIŞMA SÜRESİ  01----06   AY ARASI OLAN PERSONELİN      2   HAFTA İHBAR ÖNELİ MEVCUTTUR.

ÇALIŞMA SÜRESİ  06-18 AY ARASI  OLAN PERSONELİN            4   HAFTA  İHBAR ÖNELİ MEVCUTTUR.

ÇALIŞMA SÜRESİ  18- 36 AY ARASI  OLAN PERSONELİN           6   HAFTA   İHBAR ÖNELİ MEVCUTTUR.

ÇALIŞMA SÜRESİ  36 AYDAN FAZLA  OLAN PERSONELİN         8   HAFTA   İHBAR ÖNELİ MEVCUTTUR.

B-  TAZMİNATSIZ

İŞ KANUNUNUN 17, 18, 19, 25. MADDELERİNE AYKIRI DAVRANANLARA  UYGULANAN İŞTEN ÇIKARMADA TAZMİNAT   GEREKMEMEKTEDİR

İSTİFA EDENLERE (İHBAR ÖNELİNE UYMAK ZORUNDA YOKSA İHBAR TAZMİNATI BEDELİ MAAŞINDAN KESİLİR) YAPILAN ÇIKIŞ İŞLEMİNDE TAZMİNAT GEREKMEMEKTEDİR.

ELEMAN   NASIL İZİN  KULLANIR.

1-    ELEMAN İZİNE GİDECEĞİ TARİHİ BELİRLEYEREK İŞVERENE YAZILI MÜRACAATLA İZİN KULLANMAK İSTEDİĞİNİ BEYAN EDER.

2-    İŞVEREN BU YAZILI MÜRACAATA YAZILI CEVAPLA İZİN GÜNÜNÜ ONAYLAR.

3-    ELEMAN İZİNE GİDECEĞİ GÜN YAZILI BEYANLA İZNE ÇIKTIĞINI BEYAN EDER.

4-    ELEMAN İZİNDEN GELDİĞİ GÜN YAZILI BEYANLA İŞE BAŞLADIĞINI BEYAN EDER.

5-    İZİN ÇİZELGESİNİ İMZALAR.

6-    BÜTÜN BU BELGELER HER İZİN İÇİN DÜZENLENİP, ELEMANIN ÖZLÜK DOSYASINDA MUHAFAZA EDİLİR.