MÜKELLEFLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

MÜKELLEFLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Alış ve satış faturaları düzgün takip edilmeli ve ofise eksiksiz teslim edilmelidir, özellikle  ay içerisinde parça parça da olsa bir firmadan alış veya bir firmaya satış toplamı 5000 TL’yi geçen faturalar BA-BS formu ile gelir idaresine bildirilmekte eksik bildirim veya düzeltme yapılması gerektiğinde 1.170,00-TL ceza kesilmektedir bu konuda hassas davranmanız sizleri bu cezalardan koruyacaktır.

 İlişkili kişi ve kurumlardan (Akrabalardan, abi, kardeş, eş, dayı oğlu, teyze çocuğu, damat, gelin, enişte, aynı ortaklı farklı şirket vs.) alınan veya o firmalara kesilen faturalarda özellikle alım veya satım yapılan tutarın piyasa rayicinde olmasına ve bu firmalar ile aranızdaki cari bakiyenin çok yükselmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 Kredi kartlı satışlara mutlaka belge düzenlenmelidir.

 Kira ödemeleri düzenli bir şekilde mal sahibinin banka hesabına yatırılmalı ve dekontu aylık evraklarınız ile birlikte ofisimize gönderilmelidir. (Uygulanmama cezası her yatmayan kira tutarı için 360,00-TL’dir.)

  Evrakların kayıtlarımıza düzgün intikal edebilmesi için evraklarınızı ay bittikten sonraki ilk beş gün içerisinde tarafımıza gönderilecek şekilde ayarlamanız var ise gelecek faturalarınız bu süre içerisinde takip ederek dosyaya koymanız gerekmektedir.

 Tarafımıza gönderilecek evraklar sadece faturalarınızdan ibaret olmayıp Tahsilat makbuzlarınız da düzgün bir şekilde gönderilmelidir (Tüm aldığınız ödeme ve çekler için tahsilat makbuzu düzenlemeyi ve tüm yaptığınız ödemeler için tahsilat makbuzu almayı ihmal etmeyiniz), Tüm resmi banka hesap ekstreleriniz tarafımıza yollanmalı kullandığınız kredi var ise ödeme planını da ofisimize gönderilmelidir.

 Yapacağınız tüm işlemleri yeni anlaşma, şube, depo, imalathane vs. açılışları gibi konuları mümkünse gerçekleştirmeden önce ofisimiz ile iletişime geçip bilgilendirdikten sonra yapmanız faydalı olacaktır.

 Ortakların şirkete para koymasında bir sıkıntı yoktur, Ortakların şirketten para almaları sakıncalıdır bu konuda hassas davranmak gerekmektedir.

  Şirket banka hesaplarından yapılan hareketler şirket ile alakalı belgeli işlemler olmalıdır, ortakların şahsi ödemeleri bu hesaplardan yapılmamalıdır.

 Şirket çeki sadece şirket ile alakalı faturalı işlemlerde kullanılmalıdır.

 Şirketinize almış olduğunuz faturalar işiniz ile bağdaşan gerçeğe uygun olmalıdır (Torna atölyesine kervan mobilyadan yatak odası takımı almak, çocuk bezi faturası alınması gibi olmamalı)

 Fatura düzenleme kurallarına uyulmalı İrsaliyeli faturalara mutlaka saat kısmı doldurulmalı, geriye dönük fatura kesilmemeli, fatura ciltleri yeni cilde geçilirken takip eden seri numarasından kullanılmalıdır.

 Stok kontrolü aylık, üç aylık periyotlar halinde takip edilmeli fazla veya eksik stok olmamalı.

 İşletmeye alınan veya satılan araçların satışı hemen verilmeli ofise evrakları gönderilmelidir.

   Yukarıda özetlediğimiz konulara dikkat etmenizi var ise eksiklerinizi tamamlamanızı rica, eder bu yazımızın tarafınıza tebliğ edilmiş sayılacağını hatırlatırız.

MALİYE—MUHASEBE   İLİŞKİSİ

 1-ŞİRKET ORTAKLARI   ŞİRKET  MÜDÜRLERİ YENİ T.T.K. YA GÖRE ŞİRKET HESABINDAN PARA ALIŞ VE VERİŞİ YAPAMIYACAKTIR.ŞİRKET ORTAKLARININ ORTAKLAR CARİ HESABINI KULLANMASI KANUN GEREĞİ YASAKTIR.BU İTİBARLA ŞİRKET ORTAKLARI ŞİRKET ADINA KENDİ NAM VE HESABINDAN ÖDEME YAPAMAZ , TAHSİLAT YAPAMAZ . ÖNEMLE DUYURULUR.

2-ŞİRKET ORTAKLARI   ŞİRKET  MÜDÜRLERİ ŞİRKET ADINA OLAN ÇEKLERİ KENDİ   ÖZEL İŞLERİ İÇİN   KULLANAMAZLAR .  HATIR  ÇEKİ  DİYE ADLANDIRILAN  DÜZENLEMELER YAPAMAZLAR.YAPANLAR  ÖZEL USULSÜZLÜK  CEZASI  VE  KULLANILAN BEDELİN  %  5 İ KADAR CEZALANDIRILIR .(AYRICA  GECİKME CEZALARI DA UYGULANIR.) 

3- ŞİRKET ORTAKLARI  ,  ŞİRKET  MÜDÜRLERİ  ŞİRKET KASASINDAN  KENDİ ŞAHSİ İHTİYAÇLARI İÇİN PARA ÇEKERLERSE  BU DURUM  BEYANA TABİ OLUP  %15 STOPAJA  TABİDİR.(KAR  DAĞITIMI OLARAK DEĞERLENDİRİLİR.)

 4- ŞİRKET ORTAKLARI   ŞİRKET  MÜDÜRLERİ  ŞİRKET HARCAMALARI İÇİN  ÇALIŞTIKLARI BANKALARINDAN  ŞİRKET ADINA  KREDİ KARTI TALEP ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

 DİKKAT… ŞİRKET ADINA ALDIKLARI KREDİ KARTLARINI DA ŞİRKET HARCAMALARINA KULLANMALARI KANUNİ ZORUNLULUKTUR. BU  KREDİ KARTI İLE  ŞAHSİ ÖDEMELERİNİ  YAPAMAZLAR. YAPANLAR  YUKARIDAKİ AÇIKLAMALARDAKİ ŞEKLİ İLE CEZALANDIRILIR.

5-YENİ  T.T. K.  KANUNUNA  GÖRE  ORTAKLAR CARİ HESABI KULLANILMAYACAĞINDAN  ŞİRKET ORTAKLARI  VE ŞİRKET MÜDÜRLERİNİN BUNA GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTERMELERİ ÖNEMLE  RİCA  OLUNUR. 

6-FİRMANIZDAKİ   ALIŞ VE  SATIŞ İŞLEMLERİNİZ   V.U.K   84 NOLU TEBLİĞE  UYGUN OLMAK ZORUNDADIR.

 84 NOLU TEBLİĞ

ALIŞ VEYA SATIŞIN FATURASI OLMALI

ALIŞ VEYA SATIŞIN İRSALİYESİ DÜZENLENMİŞ OLMALI

ALIŞ VEYA SATIŞIN ÖDEMESİ BANKA KANALI İLE YAPILMALI

ALIŞ VEYA SATIŞIN TESLİMİNİN İSPATI İÇİN TAŞIMA VEYA KARGO FATURASI GEREKMEKTEDİR.

 NOT : BU 4 ŞART HER ALIŞ VE SATIŞTA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ YASAL ZORUNLULUKTUR.

 FİRMANIZA AİT İŞYERİ KİRALARINI BANKAYA YATIRMANIZ KANUN GEREĞİDİR. AÇIKTAN VEYA NAKİT ÖDEME YAPMAYINIZ.

 SAYIN MÜKELLEFLERİMİZ SSK, KDV, MUHTASAR, GEÇİCİ VERGİ TAHAKKUKLARINI SON ÖDEME GÜNÜNDEN ÖNCE TARAFINIZA FAXLANARAK BİLGİLENDİRİLMEKTESİNİZ EN YAKIN BANKAYA TALİMAT VEREREK SÖZ KONUSU TAHAKKUKLARI ÖDETEBİLİRSİNİZ.

 DÖNEM  YILI ÇALIŞMALARINA ESAS OLMAK ÜZERE MUHASEBE KAYITLARINIZIN VE EVRAKLARINIZIN OTO KONTROLÜNÜ DAHA SAĞLIKLI KONTROL EDEBİLMEMİZ AÇISINDAN AŞAĞIDAKİ HUSUSLAR HAKKINDA MUHASEBE DEPARTMANINA BİLGİ VERİLMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 HER AYIN İÇERİĞİNE MÜŞTERİLERİNİZDEN ALDIĞINIZ ÇEK DÖKÜMLERİNİ,

 HER AYIN İÇERİĞİNDE ALIŞ YAPTIĞINIZ FİRMALARA KESTİĞİNİZ KENDİ FİRMANIZIN ÇEKLERİNİN DÖKÜMLERİNİ (KAÇ ADET BANKA ÇEKİ VARSA)

 MÜŞTERİDEN ALIP CİRO ETTİĞİNİZ ÇEK DÖKÜMLERİNİZİ EXEL ORTAMINDA DÖKÜM OLARAK SUNMANIZI,

 KAÇ BANKA İLE ÇALIŞIYORSANIZ HER BANKANIN AYLIK BANKA DÖKÜMLERİNİ,

 HER TÜRLÜ KREDİ KULLANIMLARINIZI AYLIK OLARAK BİLDİRİMLERİNİ TARAFIMIZA YAPINIZ. (BANKADAN ALINAN ÖDEME PLANI İLE BİRLİKTE)

 İŞ BU AÇIKLAMALAR MÜKELLEFLERİMİZİN YUKARIDAKİ BİLGİLERİN İHLALİ SONUCU MEYDANA GELEBİLECEK CEZALARLA KARŞILAŞMAMALARI İÇİN , BİLGİLENDİRME AMAÇLI  DÜZENLENMİŞTİR.

 MUHASEBEYE GEÇ İNTİKAL EDEN GEÇMİŞ TARİHLİ ALIŞ VE SATIŞ FATURALARININ DÜZELTME BEYANI İLE KAYITLARA ALINMASI V.U.K. GEREĞİ CEZAİ TARHİYATA NEDEN OLMAKTADIR. BU İTİBARLA MÜŞTERİLERİMİZİN ALIŞ VE SATIŞ FATURALARINI SÜRESİNDE İBRAZ ETMELERİ ÖNEMLE DUYURULUR.(V.U.K. GÖRE CEZA 1300,00-TL DİR.)