Mali Müşavir Seçimi Nasıl Olmalı?

Mali Müşavir Seçimi Nasıl Olmalı?  
 

Şirketinizin kuruluş aşamasında veya daha sonraki dönemlerde çalışmayı düşündüğünüz Mali Müşaviri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

İlk görüşmede sizin üzerinizde bıraktığı izlenim çok önemli bilgi, deneyim, konuya hakimiyet, yanında samimiyet de oldukça önemli . Bizi bir çok meslek grubundan ayıran farklardan biri birlikte İşinizi büyütecek olmamızdır kuruluşunuzdan itibaren süreci en iyi takip edecek sizi yönlendirecek olan kişi seçim yaptığınız Mali Müşavirinizdir. Bu ikili iş antlaşmasında siz mükelleflere düşen işini takip eden size zaman ayıran, bahane üretmeyen doğru Mali Müşaviri seçmektir .

Şimdi gelelim görüşmeye ve sorulması gereken sorulara (verilen cevapları not etmenizi öneririm beklentileriniz karşılanmadığında sunmak için)

 • Mali Müşavirlik firması tarafından yapılan aylık yapılması gereken iş ve işlemler nelerdir?
 • Mükellef olarak sizin sorumluluklarınız neler?
  Bu sorunun cevabı olası hata veya cezai işlemlerde sizin sorumluluğunuz olup olmadığını anlamanız için önemli
 • Tüm yıl boyunca ödemeniz gereken vergisel sorumluluklar nelerdir ortalama iş fikrinize göre sizi neler bekliyor?
  Bu sorunun cevabı ciro ve sektörünüze göre netlik arz etmese de fikir sahibi olup tarafınıza gönderilen tahakkukların içeriğini anlamanızı sağlar. Farklı bir tablo ile karşılaştığınızda sorgulamanız mümkün olur.
 • Değişiklik bildirimleri tarafınıza nasıl bildirilecek ?
 • Sektörünüz hakkında bilgi sahibi mi ?

Bir Mali Müşavir her sektör hakkında bilgi sahibi olamayabilir fakat sizinle görüşmeden önce sektörünüz hakkında bir araştırma yapmış ya da mesleki sorumluluğu olan sürece hakim biri ise sektörünüze has mevzuat ve avantajları size sunabileceği konusunda kendine güvenli ise bunun üstesinden geleceğini düşünebilirsiniz. Sadece sektörünüzü bilen birisi diye X bir mali müşaviri tercih etmek yerine analitik düşünen problemler karşısında çözüm üreten hedefleri olan bir mali müşavir ile çalışmak daha doğru olacaktır.

 • Vergi indirimleri teşvikler konusunda firmanız ne kadar kar sağlayacak ve bunların kullanıldığına dair bilgi alabilecek misiniz ?
 • Mükellef sayısı da size bir ipucu verebilir bazen çok sayıda müşterisi olan bir müşavir işlerinin iyi olduğu izlenimi verirken zaman konusunda size yeteri kadar hizmet veremeyeceği anlamına da gelebilir profesyonel ekibi ile ahenk içinde olduğu izlenimi veren bir müşavirin müşteri sayısı çok da önemli değilken daha küçük bürolarda çok sayıda mükellefin varlığı işlerin aksamasına sebep olabilir.
 • Aylık iş süreci hakkında toplantı yapılmasını ve tarafınıza bilgi verilmesini de ayrıca talep etmelisiniz
 • Uzun ve anlaşılması karmaşık bir Vergi Mevzuatı ayrıca Ticaret Kanunu var konuların hepsine vakıf olmak kolay olmayabilir fakat amacınız çözüm üreten hantal olmayan üretken bir Mali Müşavirlik firması ile uzun soluklu bir çalışma olsun.

Bir sonraki yazımız "Mali Müşaviri değiştirmek ne kadar zor olabilir ki?"

Keyifli çalışmalar..