Hayatı Planlamak Neden Zaruri, Ben Nasıl Yapıyorum?

Arkadaşlar, dostlar, canlar. Çayım hazır, yavaş yavaş hem çayımı yudumlayacağım, hem de sizlere hayatı planlamakla alakalı düşüncelerimi, bu işe bakış açımı ve hayatımla ilgili yapmak istediklerimi nasıl hale yola soktuğumu anlatacağım. Hazırsanız başlıyorum.

Dışarıdan her ne kadar tüm hayatı boyunca çalışkan, üretmeyi seven, okumaya aşık, öğrenmeye istekli biri gibi gözüksem de, benim de zaman zaman gardımın düştüğü, atalete kapıldığım, hayatımın yavaşlamasına ve verimsizleşmesine göz yumduğum günlerim oluyor. Ancak, beni diğerlerinden ayıran özelliğimin bu tür zamanlarla çok iyi mücadele etmem olduğunu düşünüyorum. Şimdi size bu mücadeleyi nasıl yönettiğimi, hayatımdan maksimum verimi nasıl almaya çalıştığımı anlatacağım.

Eşimle 31 yıldır beraberiz. Evlendikten önce konuşarak, sonra yazıya dökerek yapmaya başladığımız ve hiç aksatmadan devam ettiğimiz bir rutinimiz var. Her yıl, Kasım ve Aralık aylarında devasa 3-4 tane kağıt alıp önce bitirdiğimiz yılı değerlendiriyoruz, sonra da kendimize bir sonraki yılla ilgili hedefler koyuyoruz. Bu hedefleri yazıp, belli kurallara bağlıyoruz.

Hedefleri yazmadan önce mevcut yılda en mutlu olduğumuz anları düşünüp, en keyifsiz zamanlarımızı hatırlamaya çalışıyoruz. Kendimizi hangi alanda eksik hissediyoruz, gelişim alanımız ne, hangi konuda mükemmeliz ve hayatımızı nasıl doldurabiliriz? Bu konularla ilgili kendimize hedefler koyuyoruz. Hedefler içerisinde aklınıza ne gelirse var. Sosyal hayattan kültürel hayata, kitap okumaktan proje geliştirmeye, arkadaşlarla buluşmaktan hobilere. Bir nevi beyin fırtınası yapıp aklımıza ne geliyorsa yazıyoruz.

Yani dostlar, özetle, eşimle birlikte her yıl yapmayı alışkanlık haline getirdiğimiz bu planlama seansları hayatıma inanılmaz şeyler kattı. Ne zaman kendimi geride hissetsem yapmam gerekenlere, kendimi odakladığım hedeflere bakıp tekrar hızlanıyorum. Önümü görüyorum. Bu tarz bir çalışmayı sizlere de mutlaka ama mutlaka öneriyorum. Nereye gitmek istediğinizi bilmezseniz, attığınız adımın çok da bir anlamı olmuyor çünkü. Herkese dolu dolu bir hayat, doğru hayat arkadaşı ve harika bir aile diliyorum.

Unutmayın, bu hayat anlamsız yaşamak için, dışarıda aylak aylak dolaşmak için, bomboş yaşamak için, kavga etmek, gürültü çıkarmak için, huzursuz olup mutsuz olmak için çok kısa. Bunların hiç birine gerek yok. Mutlu olun, amacınız olsun ve o amaca koşun. Seviyorum sizi, iyi akşamlar ????