Girişimciler için ilk adım: Ön muhasebe kılavuzu

Girişimciler için ilk adım: Ön muhasebe kılavuzu

Ticaret hayatının dalgalı denizine atlayabilen cesur, üretken, yenilikçi kişilerin genelde ilk karşılaştıkları sorunlardan biri; şirketin ön muhasebesinin nasıl yönetileceğine dair fikirleri olmaması. İster yazılımcı olun ister tornacı ön muhasebenizi doğru biçimde yönetmeden şirketinizi ayakta tutmanız mümkün değil. Ön muhasebe hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için bu yazıda topladık.

Öncelikle şunu belirtmemizde yarar var:

Muhasebe ve ön muhasebe farklı şeylerdir!

Pek çok genç işletmeci, yasal zorunlulukları yerine getirmekle görevlendirilmiş muhasebeciyi, şirketin finansal yönetimini yapmaktan sorumlu kişi sanır. Muhasebeci yasal evrak işlerinden sorumludur, şirketin ön muhasebesinin ise şirket içinde tutulması gerekir. Genç işletmelerin çoğunda bundan sorumlu kişi, bizzat işletme sahibinin kendisidir. Unutulmaması gerekir ki, evrak takibi muhasebenin can damarlarından biridir.

Bir şirketin finansal yönetiminin yapılmasını sağlayacak her türlü veri, ön muhasebenin konusudur. Ön muhasebe şirketin kendi içinde tutulur.

İşletmenin işleyişi için gerekli olan gelir gider durum analizi, stok yönetimi ve cari hesabın takibi gibi finansal tüm işlemlere, ön muhasebe denir.

Bir girişimcinin ön muhasebede bilmesi gerekenler nelerdir?

İşinizi sağlıklı bir şekilde ilerletebilmenin ön koşullarından biri de ön muhasebenin nasıl tutulacağını hakkında bilgi sahibi olmaktır. Kullanılan ön muhasebe terimlerini bilip ve günlük ön muhasebe işlemlerine hakim olmanız işletmenizin işleyişi ile doğrudan bağlantılıdır.

İşinizi kolaylaştırması adına ön muhasebede öğrenilmesi gerekenleri bu yazımızda derledik. Rutin işlerinizi gerçekleştirirken olmazsa olmaz bu tanımlamalara göz atmanız yararlı olacaktır. Aşağıda yer verdiğimiz sıkça karşılaşacağınız temel kavramlara gelin, birlikte göz atalım.

Ön muhasebe için gerekli bilgiler şöyledir:

Faturalar: Satış ve alışlarınızı resmi olarak gerçekleştirmek için fatura kullanmak zorundasınız. e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap yazımızı okumadan iş hayatına başlamayın.

Cari hesaplar: Şirketinizin müşteri ve tedarikçi hesaplarının toplamı cari hesaplarınızdır. Cari hesap yönetimiyle alacak ve borç takibi yapabilirsiniz. 

Bankalar: Bankaya yatırılan veya bankadan çekilen paralar, ödenen çekler, yapılan veya gelen havalelerin bütünü de yine ön muhasebenin konusudur.

Çek/Senet: Ticari alışverişler her zaman nakit ödeme ile gerçekleştirilmez. Çek ve senet ticari hayatın sık kullanılan ödeme araçlarındandır ve ön muhasebede işlenmesi gerekir. Çek nasıl kullanılırnelere dikkat etmek gerekir ve kanuni yönleri neler gibi blogumuzda yer alan yazılara göz atabilirsiniz.

Aylık Bordrolar: Personelin ücret hesaplaması da ön muhasebe dahilindedir.

Bir Personelin İşletmeye Olan Maliyetinin Hesaplanması yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Stok takibi: Deponuzdaki mal sizin stoğunuzdur. Ürün alım satımı yapan firmalar ön muhasebelerinde stok takibi de yapmalıdır. Stok yönetiminin nasıl yapıldığı anlattığımız yazımıza göz atmanız yararlı olacaktır.

Ön muhasebe tutmak için hangi araçlardan yararlanılabilir?

Ön muhasebe yapmanın tanımlanmış bir kuralı ve yöntemi bulunmamakla birlikte pek çok işletme ön muhasebe kayıtlarını defter ya da Excel tablolarında tutar. 

Şirket içinde muhasebeci bulunduran işletmeler, masaüstü bir muhasebe programından da faydalanabilir. İçeride uzman personeli olmayan işletmeler, ön muhasebelerini sağlıklı yapmakta güçlük çekebilirler. Küçük işletmeler ön muhasebelerini sağlıklı tutabilmek için ekonomik ve pratik olan web tabanlı Paraşüt uygulamasından yararlanabilir.