Borçlar Yapılandırılıyor,

Borçlar Yapılandırılıyor, Özel Güvenlik ve Orman Muhafaza Memurlarına Fiili Hizmet Zammı, Sağlıkçılara Kadro, Emeklilere Tatil…

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemelere ilişkin teklifler Meclis'te. Gözler alınacak kararlara çevrildi. Borçlar yapılandırılıyor, özel güvenlik ve orman muhafaza memurlarına fiili hizmet zammı, sağlıkçılara kadro, emeklilere tatil…

2020’nin ikinci yarısına büyük umutlarla başladık…Öncelikle derinden etkilenen ülke ekonomimizin iyileşmesine yönelik atılacak adımları şekillenmesini ve uygulamaya alınması takip ediyoruz. Öyle ki hükümetten muhalefete siyasetin tüm kurmayları ekonominin kalkınması ve refah seviyesinin arttırılması için çalışıyorlar.

Hal böyleyken pandeminin yaşantımızın her alanında sebep olduğu yaraların sarılmaya başlandığı Haziran başı itibarı ile TBMM komisyonuna sunulan onlarca kanun teklifi var.

Bunların hangileri kanunlaşır, hangileri tozlu raflarda kalır bilemeyiz ama milyonların gözü kulağı gelecek güzel haberlerde.

İşte detaylar;

Emeklilere Tatil, Emekli Sandığı Emeklisi Yetim Kız Çocuklarına Aylık Teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından emeklilerin refah seviyesinin yükseltilmesi için kanun teklifi verilmiş ve komisyona alınmıştır. Sunulan kanun teklifi doğrultusunda birçok Avrupa ülkesinde devlet destekli emekli tatil paketleri örnek gösterilerek Türkiye’de de bu yönde bir uygulamaya gidilmesi ve devlet destekli emeklilere tatil fırsatı sunulması amaçlanmaktadır. Teklif metni: https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-2969.pdf

Yine CHP,  Emekli Sandığı emeklisi yetim kız çocuklarına yetim aylığı bağlanması yönünde de kanun teklifi sunmuştur. 4/a ve 4/b Emeklisi kız çocukları yetim aylığından faydalanırken 4/c emeklisi yetim kız çocuklarına bu hak tanınmamaktadır. Sunulan kanun teklifi ile bunun önlenmesi amaçlanmaktadır.

Teklif metni: https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-2953.pdf

Orman Muhafız ve Özel Güvenlik Görevlilerine Fiili Hizmet Süresi Zammı

Orman muhafaza memurlarının harcamış olduğu yoğun mesai saatleri harici elimizde kalan bir avuç doğanın korunmasında gösterdikleri gayreti de takdir etmeden geçmeyelim isterim.  Şüphesiz ki küresel ısınmanın önüne geçmede ve orman yangınlarında en etkili rolü onlar üstlenmektedir. İlgili kanun maddesi ile orman muhafaza memurlarına her bir yılda 90 gün fiili hizmet süresi zammı verilmesi amaçlanmaktadır.

Teklif metni: https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-2962.pdf

Orman muhafaza memurları kadar genelde tüm şehirlerimizde özel ve kamu alanlarında koruma ve güvenliği sağlayan özel güvenlik görevlilerinin de hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Çalışma saatleri, gece gündüz demeden çalışılan vardiya sistemine düzenleme talep ediliyor. Sunulan kanun teklifinde özel güvenlik görevlileri için de 90 günlük fiili hizmet süresi zammı verilmesi öngörülmektedir.

Kanun metni: https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-2967.pdf

Ayrıca Polislerimizin uzun zamandır beklediği ek gösterge için de teklif metni sunulmuştur. Sunulan teklifte Polislerimizin ek göstergelerinin 3600 olması amaçlanmaktadır.

Teklif metni: https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-2960.pdf

Yapılandırma Teklifi Komisyona Sunuldu!

Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) tüm kamu kurum ve kuruluşlarına olan borç ve alacakların yapılandırılmasına ilişkin detaylı bir kanun metni sunmuştur. Sunulan metinde borçluların borçlarını yapılandırma kapsamına almasının yanında haciz ve rehinlerin de kaldırılarak satışının yapılabilmesine olanak sağlanmasını düzenlemiştir.

Teklif metni: https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-2971.pdf

İstihdam Kalkanı Paketi Beklemede!

Hükümetin titizlikle üzerinde çalıştığı ve Cumhurbaşkanımızın satır başlıklarını açıkladığı istihdam kalkanı paketi henüz Meclis'e sunulmadı.

Meclis kapanmadan, beklenen destekler ve müjdeler verilecek mi diye sabırsızlıkla bekliyoruz…

gazetevatan.com

22.06.2020