BANKACILIK VE POS İŞLEMLERİ İLE FİRMALARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN YASAL ZORUNLULUKLAR:

BANKA  İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ  MUHASEBECİLERE  AKTARMANIZ GEREKEN HUSUSLAR


BANKACILIK VE POS  İŞLEMLERİ İLE FİRMALARIMIZIN DİKKAT  ETMESİ GEREKEN YASAL ZORUNLULUKLAR:

 

1- 2012 YILI MALİ KAYITLARINA ESAS OLMAK ÜZERE  FİRMANIZIN ÇALIŞTIĞI BANKALAR İLE İLGİLİ DÖKÜMLERİN MUHASEBE KAYITLARININ DOĞRU GÜVENİLİR OLABİLMESİ İÇİN DİĞER BİR İFADE İLE   KAYIT ESNASINDA  ORTAKLAR CARİ HESABININ KULLANILMAMASI İÇİN  YASAL   ÇERÇEVE   İÇİNDE      HER  AY ,    HER BANKA İÇİN    AYRI AYRI ALINAN BANKA DÖKÜMLERİ VEYA BANKA CÜZDANLARININ  İŞLETME SAHİBİ VEYA SORUMLUSU TARAFINDAN     BİRER     FOTOKOPİSİNİ ÇEKİLEREK  AÇIKLAMAÖLÜMLERİNDE     ANLAŞILAMAYAN     SATIRLARIN    MANUEL     OLARAK    AÇIKLAMALARINI    DEKLERE    ETTİRMENİZ     GEREKMEKTEDİR.

2-MÜŞTERİNİZİN KENDİ FİRMASI ADINA   KESTİĞİ  FİRMA  ÇEKLERİNİN  (103)AYLIK DÖKÜMÜ   FİRMA YETKİLİSİ VEYA SORUMLUSU TARAFINDAN   YAPILARAK MUHASEBEYE  GÖNDERİLMESİ  GEREKMEKTEDİR.

3-MÜŞTERİLERİNİZİN KENDİ MÜŞTERİLERİNDEN  ALDIĞI  MÜŞTERİ  ÇEKLERİNİN (101) DÖKÜMÜNÜ FİRMA YETKİLİSİ VEYA SORUMLUSU TARAFINDAN   YAPILARAK MUHASEBEYE  GÖNDERİLMESİ  GEREKMEKTEDİR.

4-MÜŞTERİLERİNİZİN KENDİ FİRMALARI ADINA ALDIKLARI

TİCARİ KREDİLER,   KONUT KREDİLERİ,  ARAÇ ALIM KREDİLERİ,    ROTATİF KREDİLER  VE   DİĞER   HER  TÜRLÜ  KREDİLER

GİBİ İŞLEMLERİNDE KREDİ ALINAN BANKALARDAN KREDİ TAKSİTLENDİRME DÖKÜMLERİNİN FİRMA YETKİLİSİ VEYA SORUMLUSU  TARAFINDAN MUHASEBEYE BİLDİRMESİ YASAL ZORUNLULUKTUR.

 

MÜKELLEFLERİNİZİN TİCARİ DEFTERLERİNE KAYITLARINDA ESAS TEŞKİL EDECEK BANKA BİLGİLERİNİN SUNUMU HAKKINDA GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERMELERİ TALEP EDİLMELİDİR. HER AY MÜŞTERİLERİNİZİN EVRAKLARINI ALMAYA GİTTİĞİNİZDE BANKA KREDİ DÖKÜMLERİNİNDE HAZIR BULUNDURMASI TALEP EDİLMELİDİR.

 

MÜŞTERİLERİMİZE SORUNSUZ MUHASEBE İŞLEMLERİ YAPILABİLMESİ İÇİN AŞAĞIDAKİ HUSUSLARA ÖZEN GÖSTERMELERİ ÖNEMLE RİCA EDİLMELİDİR.

 

5-HER YIL AÇIKLAMASINI YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ  8 000,00-TL VE  ÜZERİ ALIŞ  VEYA SATIŞLARINIZIN ÖDEME VEYA TAHSİLATLARININ BANKA VASITASI İLE YAPILMASI YASAL ZORUNLULUKTUR. 

 

BU AÇIKLAMALARIMIZA RAĞMEN BU KONU ÜZERİNE GEREKLİ HASSASİYETİN GÖSTERİLMEDİĞİ GÖZLENMEKTEDİR.

 

 BU NEDENLE ALIŞVERİŞLERİNİZDE YASAL ZORUNLULUK OLAN BANKA  ARACILIĞININ KULLANILMASI HUSUSUNUN DİKKATE ALINMASI ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

              

 A-) 8 000,00-TL VE  ÜZERİ ALIŞLARINIZDA  ÖDEME  MAKBUZLARINI  İLGİLİ FATURALARA İLİŞTİRMENİZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 B-) 8 000,00-TL VE  ÜZERİ SATIŞLARINIZDA  TAHSİLAT  MAKBUZLARINIZI  İLGİLİ FATURALARA İLİŞTİRMENİZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

C-) 8 000,00-TL VE ÜZERİ ALIŞLARINIZDA   ALIŞ YAPTIĞINIZ FİRMALARA VERMİŞ OLDUĞUNUZ    FİRMA ÇEKİ VEYA MÜŞTERİ ÇEKLERİNİZİN  DÖKÜMLERİNİ   LİSTE OLARAK MUHASEBEYE BİLDİRMENİZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 D-) 8 000,00-TL VE ÜZERİ  SATIŞLARINIZDA  SATIŞ  YAPTIĞINIZ FİRMALARDAN ALMIŞ OLDUĞUNUZ    FİRMA ÇEKİ VEYA MÜŞTERİ ÇEKLERİNİZİN  DÖKÜMLERİNİ   LİSTE OLARAK MUHASEBEYE BİLDİRMENİZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 

6-FİRMALARINIZIN BANKA HESAPLARINI  SADECE FİRMA FAALİYETRİ İÇİN KULLANINIZ.FİRMALARINIZIN HESAPLARINDAN  ŞAHSİ BOÇLARINIZA, ŞAHSİ KREDİ KARTI BORÇLARINIZA, ŞAHSİ TELEFON ,ŞAHSİ İĞDAŞ, ŞAHSİ ELEKTRİK ÖDEMELERİ YAPMAYINIZ. BU TÜR ÖDEMELERİNİZ VARSA GEREKLİ DÜZELTMELERİ YAPARAK ŞAHSİ HESAP AÇTIRINIZ BU TÜR İŞLEMLER İÇİN FİRMA HESAPLARINI KULLANMAYINIZ.

 

FİRMANIZA AİT BANKA HESAPLARINDAN FİRMA HARİCİ İŞLEMLER İÇİN ÖDEMELER YAPMAYINIZ.

 

7-FİRMANIZDA KREDİ KARTI İLE İLGİLİ YAPTIĞINIZ SATIŞLARDA SATIŞ FATURASI VEYA KASA FİŞİ DÜZENLEMEK YASAL ZORUNLULUKTUR.

 

FİRMANIZDA KREDİ KARTI İLE İLGİLİ YAPTIĞINIZ SATIŞLARDA; MÜŞTERİNİZİN KREDİ KARTI SLİPİNİ   SATIŞ YAPTIĞINIZ İLGİLİ FATURA VEYA KASA FİŞİNE İLİŞTİRİNİZ.

MÜŞTERİNİZİN KREDİ KARTI SLİP TUTARININ İLGİLİ FATURA VEYA İLGİLİ KASA FİŞİNDEN YÜKSEK OLMAMASINA DİKKAT EDİNİZ.MÜŞTERİNİZİN KREDİ KARTI SLİPİ BEDELİ İLE İLGİLİ FATURA VEYA KASA FİŞİ BEDELLERİ BİRBİRİNİ TEYİT ETMESİ GEREKMEKTEDİR.

         PARASAL KAYNAK TEDARİK ETME AMACI İLE ŞAHSİ KREDİ KARTINIZI VEYA YAKINLARINIZIN KREDİ KARTLARINI SATIŞ OLMAKSIZIN FİRMANIZIN POS CİHAZLARINDAN GEÇİRME   İŞLEMLERİNDEN   KAÇININIZ

 

BANKA HAREKETLERİNİN AYRINTILI OLARAK TİCARİ DEFTERLERDE GÖSTERİLMESİ KANUNİ ZORUNLULUKTUR.

 

8-KREDİ KARTI İLE YAPILAN SATIŞLARDA MÜKELLEFLERİMİZİN BANKAYA AİT GÜNLÜK SLİP VE GÜN SONU DÖKÜMLERİNİ MUHASEBEYE BİLDİRMELERİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 

9-MÜKELLEFLERİMİZİN HİÇBİR ŞEKİLDE ŞAHSİ KREDİ KARTLARI İLE FİRMALARINA AİT POS MAKİNELERİNDE PARA TEMİN ETMEK AMACI İLE ÇEKİM YAPMALARI YASAL OLARAK UYGUN OLMAYIP SUÇ TEŞKİL ETMEKTEDİR. BU DURUM VERGİ USUL KANUNU AÇIŞSINDAN ÖRTÜLÜ KAZANÇ OLARAK ADLANDIRILIP CEZALI OLARAK VERGİLENDİRİLMEKTEDİR. BU İTİBARLA

 

KENDİ KREDİ KARTLARINIZLA KENDİ POS MAKİNELERİNİZDEN ÇEKİM YAPMAYINIZ.

 

10-TİCARİ MAL VE HİZMET ALIŞ VE SATIŞLARINIZDA  KDV DAHİL 8.000,00 TL OLMASI VEYA GEÇMESİ DURUMUNDA PARA HAREKETİNİN BANKADAN GEÇMESİ KANUN GEREĞİDİR.

 

 BU İTİBARLA BU GİBİ ALIŞ VE SATIŞLARINIZI NAKİT YAPMAYINIZ. BUNLARA AİT ÖDEMELERİNİZİ BANKA ARACILIĞI İLE YAPMANIZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 

MAL VE HİZMET ALIMLARINIZDA VERDİĞİNİZ ÇEKİN FOTOKOPİSİNİ VEYA HAVALE İSE HAVALE DEKONTUNU VE BUNLARA AİT MAKBUZLARI ALIP FATURAYA İLİŞTİRİNİZ.

 

MAL VE HİZMET SATIŞLARINIZDA ALDIĞINIZ ÇEKİN FOTOKOPİSİNİ VEYA HAVALE İSE HAVALE DEKONTUNU VE BUNLARA AİT MAKBUZLARI DÜZENLETTİRİP FATURAYA İLİŞTİRİNİZ.

 

MÜMKÜN ÖLÇÜDE SATIŞLARINIZDAKİ FARKLI KREDİ KARTI ÖDEMELERİNDEN KAÇININIZ ALIŞI YAPAN KİŞİNİN KREDİ KARTINI KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERİNİZ.